Přeskočit na obsah

Politické sdružení spojila nutnost!

Nové sdružení čtyř politických stran a hnutí založili se společnou kandidátkou k nadcházejícím komunálním volbám v moravské metropoli pod názvem “Restart pro Brno.” Jedná se o koalici politických stran Komunistické strany Čech a Moravy (KSČM), Domov s podporou Slušných lidí, Strany Práv Občanů Zemanovci (SPOZ) a Česká Suverenita.

Lídr kandidátky je předseda brněnské KSČM Martin Říha. Druhé místo na kandidátce obsadí předseda hnutí Slušní lidé 2.0 Zdeněk Pernica. Další místa obsadil zástupkyně SPOZ Jana Fialová a bývalý úspěšný starosta Městské části Brno – Starý Lískovec Petr Hudlík. Restart pro Brno představí svůj volební program zaměřený na širokou veřejnost a kandidáty do Zastupitelstva města Brna i zastupitelstev všech městských částí do konce června. Vznikají též jeho webové stránky sdružení.

Martin Říha na tiskové konferenci uvedl: “Našli jsme spojence do komunálních voleb a společně utvořili politický subjekt Restart pro Brno. Spojila nás nutnost! Naše město se mění. K horšímu. Snižuje se kvalita života. Zhoršují se služby pro občany. Ulice se stávají méně bezpečnými. Byty nedosažitelnými. To je výsledek jak vlády naší země, tak vedení města Brna, které neumí a nechce krizi, ve které jsme se ocitli vůlí papalášů, řešit. V médiích vyšlo, že dnes zažíváme největší pád životní úrovně v historii samostatné ČR,” uvedl Říha.

Pokračoval slovy: “Nechceme, aby se naši senioři museli rozhodovat, jestli si doma zatopí nebo si koupí jídlo. Nechceme, aby se naše děti kvůli strachu z cizích gangů (násilnických part často mladistvých) bály chodit do škol. Nechceme, aby poslední pásy zeleně a zahrádek zničily bagry developerů proto, aby naši politici byli ještě bohatší. Nechceme, aby se bydlení v Brně stalo nedostupné. Nechceme zdražovat veřejnou dopravu. Nechceme tak jak oni žít a vládnout pomocí lží, falešných slibů a výhrůžek. Oni to chtějí. Občané jsou jim tzv. ukradeni. Mají si utáhnout opasky. Vždyť dobře se podle nich už měli! Oni nechtějí zemi a město spravovat, oni chtějí lidi trestat! My říkáme – a ven! Dost, stačilo! Musíme se společně bránit. Potřebujeme zásadní změnu. To bude Restart.”

Říha dále osvětlil, že: “Město, které chceme my, je město přátelské životu. Město, kde se myslí na ty nejslabší a k ještě lepším výkonům se pomáhá těm nejsilnějším. Pro společný užitek. Chceme město, kde je bezpečno. Začneme podporovat skutečnou bytovou výstavbu. Peníze nepůjdou na nesmyslné projekty a do černé díry aktivistů, ale budou použity pro lepší život každého občana v Brně. Pojďme společně udělat tlustou čáru za minulostí. Nevěřte těm, kteří vám lžou už dvacet let. Pojďme společně udělat změnu, která nás všechny může zachránit. Brno potřebuje restart. Restart pro Brno, tedy projekt, který to může zařídit.”

Zdeněk Pernica připojil: “Potvrzuji, že nutnost nás spojila! Mimořádně zlá doba si žádá mimořádné kroky. Můžeme dospět k mimořádně dobrému řešení!”

Jana Fialová: Se dlouhodobě zabývá sociální politikou. Na tiskové konferenci řekla: “V Brně je situace rok od roku horší. Jestli vystačí seniorovi peníze na vytápění bytu nebo na jídlo a už mu nezbývá na léky, nezáleží ani tak na městské části. K nápravě stavu může udělat hodně město stavbami a podporou provozu domovů pro seniory, domovů s pečovatelskou službou a sociálních domů se zvláštním režimem např. pro osoby s Alzheimerovou chorobou. Kdysi měla tato zařízení každá z městských částí Brna, dnes jsou ale rušena. Myslím si, že tato zařízení je velmi důležité mít, protože lidská populace stárně. Jen v Brně v nich chybí místo pro 6000 seniorů. Mnoho důchodců – čekatelů se pobytu v nich vůbec nedožije! Moc mě to trápí!” zdůraznila Fialová.

Upozornila i na to, že starší lidé po setmění nevycházejí do ulic, protože mají strach. Navíc Brno není uklizené. Veřejnoprospěšní “pracovníci” ve žlutozelených vestičkách se často v houfu opírají o lopatu nebo hrábě a povídají si, pokuřují, ale pro papír či jiné smetí na zemi se nesehnou. Zvláštní kapitola, dle Fialové, jsou přechody pro chodce. Např. v Křenové ulici dostat se z chodníku na ostrůvek MHD znamená proplétat se proudem jedoucích aut. Rovněž tak u Kulturního domu Semilasso. Podobně bezpečnostně riskantních míst je v Brně spousta.
Za prioritu označila Fialová nedostatkové nízkonákladové bydlení pro matky s dětmi, startovací byty a pro seniory. “Spousta seniorů dnes žije osaměle ve velkém bytě. Žijí v něm neradi, ale nemají možnost přestěhovat se do menšího, kde by platili menší nájem. Vyřešení takových situací by prospělo celé republice,” uzavřela Fialová.

Exstarosta Petr Hudlík vyložil, jak se mu za jeho starostování podařilo postavit v panelových domech 300 sociálních bytů z rozpočtu radnice a dotací Ministerstva pro místní rozvoj ČR. Také 21 třípokojových bytů. Od té doby se ve čtvrti Starý Lískovec nic podobného nepostavilo. V době, když byl prvním mužem na radnici, tam postavili také domov důchodců pro 120 babiček a dědečků. Taky tam zvládli generální opravy bytů zvláštního určerní pro pro invalidy. Nedostatek bytů zvláštního určení dnes řeší developeři, avšak o nějakém levném bydlení nechtějí ani slyšet. Hudlík vyzývá současné vedení města Brna, aby znovu intenzivně prosazovalo budování bytů pro mladé, startovací, pro seniory i se zvláštním určením za sociální nájemné. “Chceme po radnici, aby mladí měli kde bydlet. Taky, aby rozhodující funkcionáři nezabírali už tak nedostatková parkoviště pro neslyslné stavby.”

Dotaz Mf DNES k přitomným kandidátům vyjádřil podiv nad tím, jak je možné, že se v Brně dala do holportu extrémní levice s extrémní pravicí? Martin Říha odpověděl: “Hledáme cestu v tom co lidi má spojovat, nikoliv v tom, co je rozděluje. Porovnali jsme si “nástin” volebních programů a shodli jsme se, že nám navzájem dohromady vyhovují. Komunální politika je o něčem jiném, než politika parlamentní. V komunále jde o to, co zde, v místě, chceme dělat pro lidi. Nikdo z nás, lídrů čtyř politických subjektů, není extrémista! Jsme normální lidé, chodíme do práce, staráme se o rodinu atp. Lidi nerozdělujeme podle nějaké ideologie, ale dle toho, co dělají a jak se chovají ke mě a k ostatním,” podtrhl Říha.

Jana Fialová doplnila: “Komunál není o tom, že strany jdou proti sobě. Mělo by to být o lidech, kteří mají stejnou vizi pro Brno něco prospěšného udělat. Chystaný volební program našeho sdružení politických stan a hnutí osloví širší brněnskou veřejnost napříč věkovou či majetkovou strukturou. Za sdružení kandidují i známí brněnští sportovci!”

(vž)

Foto – Václav Žalud