Přeskočit na obsah

Územní plán letí do cíle?

Územní plán letí do cíle, heslo koalice brněnského magistrátu jejíž hlavním úkolem byl nový územní plán.   Nakonec, ale léta práce a náklady v desítkách milionů korun a bez očekávaného výsledku, takový je výsledek práce brněnských zastupitelů. Brňané se totiž v brzké době nového územního plánu, který by nahradil stávající zastaralý z roku 1994, nedočkají.

V červnu 2022 po několika hodinách připomínek a dohadů byl vrácen navrhovaný dokument k přepracování. Navrženou novou verzi kritizovali i představitelé Restartu. Nedostatečná ochrana zeleně, nerespektování požadavků městských částí, arogance k námitkám veřejnosti, a především nahrávání developerům jsou hlavními důvody proč byl návrh územního plánu vrácen k úpravám.

Brno má dnes jeden z nejstarších územních plánů v České republice. Původně se počítalo s tím, že současný územní plán z roku 1994 bude platit pouze do roku 2010. Jenže dokument z roku 1994 platí už přes osmadvacet let, v řadě ohledů již nesplňuje požadavky a nereaguje na potřeby obyvatel. V průběhu let proběhlo několik kol veřejných projednávání, připomínkování, jejichž výsledek byl představen dne 21.6.2022 zastupitelům města Brna kde však sklidil nejen kritiku zastupitelů ale i veřejnosti a byl vrácen k úpravám se šesti body, na kterých se bude pracovat minimálně další dva roky. 

Doletí územní plán města Brna někdy do cíle? Věříme, že nový územní plán pod naším dohledem, bude brát ohled na potřeby občanů, životního prostředí a dostupného bydlení bez nejasných vztahů s developery. Naším cílem bude chránit charakter území a zachovat zeleň upřed města, vytvářet podmínky pro výstavbu, ale bez ovlivňování zájmů třetích stran.

Denisa Čerevková